Na początku to przeproszę za zdjęcie. Grzebałem przy nim na tyle długo, by wszystko co zrobiłem na jego korzyść uznać za brzydactwo, w efekcie osiągając brzydactwo do kwadratu. Mogłem pójść w natural, no filter, szczerość wizualną, słowem w samo życie. Wtedy widzielibyście zaciemnioną butelką, odbijający się w niej flesz, a w tle kawałek choinki oraz wiklinowe krzesło. Każdy od razu zorientowałby się, że to klimat RODów w Rybojedzku. Jakość zdjęcia krzyczy wręcz, że to nie było pierwsze wino tego dnia. Na swoją obronę powiem, że notkę wykonaliśmy kumając jeszcze bazę.
Trigaio, Feudi di San Gregorio
- Wino : Trigaio
- Producent: Feudi di San Gregorio
- Odmiana: Aglianico
- Kraj: Włochy
- Region: Kampania
- Kupione w: Lidl
- Cena: 29,99 zł (w promocji, wyprzedaż)
Oko : Wino czyste i klarowne w barwie blado rubinowe o średniej minus intensywności.
Nos : Świeży o średniej intensywności. Dominujące aromaty czerwonych owoców: wiśni, czerwonej porzeczki, maliny. Na drugim planie delikatna pieprzowo-ziołowa nuta.
Usta: Wino wytrawne o średniej plus kwasowości, średniej taninie oraz średnim alkoholu (13% abv.). Intensywność na poziomie średnim, podobnie jak ciało, finisz średniej długości. W smaku dominują czerwone świeże owoce leśne, świeże wiśnie oraz pestka.
Konkluzja: Wino z kategorii młodych i żywotnych. Przyjemna owocowa kwasowość łączy się z ładnie zaznaczoną taniną. Pomimo, iż tanina jest niedojrzała, nie wybija się nieprzyjemną goryczą i w kontekst aromatów dzikich czerwonych owoców czy owoców leśnych i ziół wpisuje się całkiem nieźle. Balansu temu winu odmówić nie można, szczególnie jeśli popracujemy temperaturą podania (sugeruję 12-14 st.C, 20 minut w lodówce). Wino jest smakowo skoncentrowane i wyraziste. Trigaio to trunek zrobiony z owoców młodych krzewów Aglianico, nie jest stworzone do długotrwałego przechowywania czy starzenia.
Pairing: Wędliny, mięsa na zimno, sery tłuste o średniej intensywności, dania grillowe.
Ocena Jakości: D O B R E – za 30 zł od butelki to prawdziwa okazja !!! (Tyle ciała za 3 dychy ? Grzech nie brać.) W szczególności, że to wino potrafi osiągnąć cenę 30-40% wyższą…