Mikro, mezo, makro – czyli klimat pod lupą.

Jak dobrze wiemy klimat ma decydujący wpływ na to jakie wino ostatecznie będzie w danym regionie produkowane. Jednym z najczęściej popełnianych błędów merytorycznych w dyskusjach na temat wina jest używanie słowa mikroklimat w kontekście całej winnicy. Przyjrzyjmy się zatem kategoryzacji klimatu z perspektywy areału.

Makroklimat

Największa kategoria na skali klimatycznej, opisująca warunki klimatyczne na danym terenie. Makroklimat odnosi się zarówno do klimatu panującego w danym regionie jak i jest synonimem tego o czym myślimy mówiąc o „światowym klimacie”. Jest to zbiór ogólnych, średnich wartości dla danego regionu dotyczących temperatury (amplitudy rocznej oraz dziennej), opadów, wilgotności czy promieniowania słonecznego. Dane makroklimatyczne są przez winogrodnictwo traktowane z dużym dystansem i ostrożnością ponieważ ich dokładność nie jest wystarczająca do podejmowania na ich podstawie decyzji dotyczących winnicy.

Mezoklimat

Dotyczy wielkości pośredniej pomiędzy makroklimatem a mikroklimatem. W języku specjalistycznym całkowicie zastąpił do pewnego momentu używane terminy takie jak topoklimat. Donosi się do terenu wielkości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów czyli do całej winnicy lub konkretnego jej zbocza czy strony. Dane mezoklimatyczne są bardzo trudne do zebrania ponieważ wymagają badań punktowych przez bardzo długi okres czasu (30 lat lub dłużej). Dopiero gdy badania uchwycą krótkoterminowe wahania klimatyczne w danej lokalizacji przez reprezentatywną liczbę sezonów mogą zostać użyte w długoterminowych badaniach nad konkretną lokalizacją.

Mikroklimat

Klimat panujący na mocno zdefiniowanej, niewielkiej, bardzo ograniczonej przestrzeni. Mówiąc o mikroklimacie w kontekście uprawiania winorośli mamy tu na myśli lokalizację pomiędzy konkretnymi rzędami krzewów, fragment danego rzędu (kilka krzewów) lub konkretnego krzewu czy jego zielonych części np. danej kiści winogron czy nawet konkretnej jagody. Mikroklimat istnieje również na różnych głębokościach i w różnych lokalizacjach w ziemi. Lokalizacje mikroklimatyczne mierzymy w milimetrach maksymalnie do kilku metrów.

Topografia

Dziedzina badająca wpływ ukształtowania terenu danego zbocza lub doliny na lokalny klimat. Badaniom podlegają wysokość nad poziomem morza, nachylenie, izolacja wzgórz, aspekt oraz bliskość naturalnych zbiorników wodnych.

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s