Blauer Wildbacher

Blauer Wildbacher to antyczna czerwona odmiana winorośli prawdopodobnie udomowionej przez człowieka z winorośli dzikiej. Pochodzi z południowo-wschodniej Austrii, dokładnie z okolic wioski Wildbach położonej na południe od Graz. Badania DNA wykazały możliwe spokrewnienie z niemalże nieistniejącą już odmianą Wildbacher Spatblau oraz Gouais Blanc aka. Weisser Heunish. Charakteryzuje się małymi jagodami, późnym dojrzewaniem i wysoką tolerancją klimatyczną.

Występowanie i charakterystyka

W Austrii z Blauer Wildbachera praktycznie w całości robi się różowe wina tradycyjnie występujące pod nazwą Schilcher. Zaledwie z 3% powstają wina musujące. Produkuje się też śladowe ilości win czerwonych. Znane są również światu i historii eksperymenty takie jak Trocken Berren Auslese z tego szczepu (Domane Muller). Suma austriackich nasadzeń to ok 458 ha.

We Włoszech Wildbacher występuje wyłącznie na północy kraju. Całość nasadzeń to nie więcej niż 10-12 ha. W większości przeznaczony na wina różowe oraz musujące.

Wina różowe z tego szczepu charakteryzują się delikatną barwą o niskiej intensywności oraz aromatami czerwonych owoców, pokrzyw, pikantnych przypraw i ziół.

2 komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s